Mi a húgyúti fertőzés?
A húgyúti fertőzések súlyos egészségügyi problémát jelentenek, és évente több mint 150 millió embert érintenek világszerte. A húgyúti fertőzés az egyik leggyakoribb bakteriális fertőzés. A nőket jobban érinti, mint a férfiakat, és úgy gondolják, hogy ennek oka a végbélnyílás és a húgyúti nyílás közelsége, így a baktériumok könnyebben átjutnak a belekből a húgycsőbe. A húgyúti fertőzések a húgyutak bármely részét érinthetik – húgyutak, prosztata, hólyag és vesék.
A tünetek származási helyétől és megnyilvánulásától függően a húgyúti fertőzések a következőkre oszthatók:
- urethritis – húgyúti gyulladás
- cistitis – hólyaggyulladás
- pyelonephritis – vese gyulladás
- prostatitis – prosztata gyulladás
A húgyúti fertőzések klinikailag feloszthatók akut és krónikus formára, melyek lehetnek komplikácóktól mentes fertőzések vagy komplikációkkal járó fertőzések.
Komplikációktól mentes húgyúti fertőzések
Komplikációktól mentes húgyúti fertőzések azok a fertőzések, amelyek általában egészséges egyéneknél jelentkeznek, a húgyúti traktus szerkezeti és neurológiai változásai nélkül. A nők körében gyakoribbak.
Komplikációval járó húgyúti fertőzések
Olyan betegeknél fordulnak elő, akiknek más kapcsolódó betegségük van, mint például húgyúti obstrukció, egyes neurológiai problémák okozta vizeletretenció, veseelégtelenség – vagy vesetranszplantáción átesettek esetén, akik valamilyen immunszuppresszív terápiát kapnak. A húgyúti szövődmények gyakran a húgyhólyag katéterek haszánalata során alakulnak ki. Gyermekeknél és férfiaknál kialakult húgyúti fertőzéseket, általában a komplikációkkal járó fertőzésekhez sorolják.
Akut húgyúti fertőzés
A húgyúti kórokozók akut kolonizációja okozza. A kezelés és a terápia után az állapot normalizálódik, és nem újul ki.
Krónikus húgyúti fertőzés
A húgyúti fertőzés krónikusnak tekinthető, ha hat hónapon belül legalább két – vagy több alkalommal, vagy egy év alatt három, vagy több alkalommal fordul elő.
Hogyan keletkezik a húgyúti fertőzés?
A húgyúti fertőzést az esetek 95% -ában a húgycsőn keresztül behatoló mikroorganizmusok okozzák, melyek a húgyhólyagba vagy a vesékbe jutnak el. A húgyúti fertőzések kórokozói többnyire gram-negatív baktériumok, amelyek a belekből származnak. Az összes húgyúti fertőzés körülbelül 80% -át az E. coli baktérium okozza, amely specifikusan kapcsolódik a húgyúti nyálkahártyához. További kórokozók a Klebsiella, a Proteus mirabilis és a Pseudomonas törzsekhez tartoznak. A leggyakoribb gram-pozitív kórokozók a Streptococcusok és a Staphylococcusok.
Escherichia coli
Az Escherichia coli vastagbél természetes lakója. Ha a végbélnyílásból a húgycsőbe jut, fájdalmas és tartós húgyúti fertőzéseket okoz. Nagyon ellenálló baktérium, a kezelését ezért elvégzett antibiotogram szerint végzik, bizonyos antibiotikumokkal szembeni rezisztenciája miatt.
Klebseilla
Klebseilla – a húgyúti fertőzések második leggyakoribb kórokozója az E. Coli után. A Klebsiella az emésztőrendszer természetes lakója, és a húgyutakba jutva fertőzést okoz. Különösen immunhiányos betegeknél fordul elő, ellenáll az antibiotikum kezelésnek, és súlyos tüdőgyulladást is okozhat.
Proteus mirabilis
Proteus mirabilis – nagyon elterjedt a természetben is, az ember emésztőrendszerében is. Az immuncsökkenés folytán kialakult Proteus által okozott húgyúti fertőzések jelentős klinikai problémát jelentenek.
Pseudomonas aeruginosa
Pseudomonas aeruginosa – kórházi fertőzésekkel jár, ritkán okoz húgyúti fertőzéseket, de amikor ez bekövetkezik, az állapot általában súlyos, mivel a Pseudomonas magas rezisztenciával rendelkezik az ismert antibiotikumokkal szemben.
Streptoccocus saprophyticus és a Staphylococcus aureus
A Streptoccocus saprophyticus és a Staphylococcus aureus ritkán okoz húgyúti fertőzéseket. Általában húgyhólyag katéter használatakor fordulnak elő.
Milyen tünetei vannak a húgyúti fertőzéseknek?
A húgyúti fertőzések tünetei kellemetlenek, elsősorban fájdalmas és gyakori vizelés lép fel. A vizelet zavaros, sötétebb vagy akár vér jelenlétében vöröses színű is lehet, és általában kellemetlen szagú.
Vizeléskor kellemetlen érzés, fájdalom, viszketés vagy égető érzés tapasztalható. Egyéb tünetek a láz, a hátfájás vagy az alsó hasi fájdalom. Néha a húgyúti fertőzés hányingerrel, hányással jár, vagy nemi aktus során fellépő fájdalom jelentkezik.
Kinek van leggyakrabban húgyúti fertőzése?
A húgyúti fertőzés bárkit érinthet, azonban nagyobb kockázatú csoportok az alábbiak:
- Nők– a végbélnyílás és a húgycső anatómiai közelsége, valamint a húgycső rövidsége, amelyen keresztül a baktériumok könnyen bejutnak. Néhány nő, genetikailag nagyobb számú baktérium megkötő receptorral rendelkezik, ezért kezelésük bonyolultabb és hosszabb.
- Változás kora – a nők menopauza idején hajlamosabbak a húgyúti fertőzésekre, a kismedencei izmok gyengülése és az ösztrogén csökkenése miatt, mely változások a húgyúti nyálkahártya és a hüvely szárazságáért felelősek.
- Megnagyobbodott prosztata – a húgyhólyag részleges ürítése termékeny talaj a húgyúti fertőzések kialakulásában.
- Gyenge immunrendszer – kortikoszteroid terápiát-, kemoterápiát kapó egyének, vagy HIV-fertőzött betegek hajlamosabbak a húgyúti fertőzések kialakulására az immunrendszer gyengülése miatt.
- Húgyhólyag katéter használata – a húgyhólyag katéterek hosszú távú használata a legtöbb esetben húgyúti fertőzés kialakulásához vezet.
- Vesekövesség – húgyúti elzáródáshoz vezethet.
- Cukorbetegség – befolyásolja az immunrendszert és csökkenti a kórokozó baktériumok elleni védekezést.
- Életkori vagy neurológiai betegségek – befolyásolják a higiéniai szokásokat (Alzheimer-kór, delírium)
- Szexuális tevékenység – a gyakori partnerváltozás növeli a húgyúti fertőzések kockázatát
- Terhesség– a terhesség idején történő hormonális- és immunváltozások húgyúti fertőzéshez vezethetnek. Erre különös figyelmet kell fordítani, ugyanis a terhesség alatt megnövekedett progeszteron, csökkenti a húgycső- és a hólyag izomzatának tónusát, ami a felső húgyutak irányába történő vizelet visszacsorgást okozhatja. Ez növeli a vese gyulladásának kockázatát. A várandóság idején megjelenő vese gyulladás koraszüléshez vagy preeclampsiahoz vezethet, ezért a terhesség idején a vizeletben megjelenő baktériumos elváltozásokat, mindig ki kell kezelni.
A húgyúti fertőzés diagnózisa
A húgyúti fertőzés diagnosztizálásához a vizeletmintát értékelik. A továbbiakban elvégezhető a vérkép és biokémiai paraméterek elemzése, előfordul, hogy ultrahangos vizsgálatra is szükség van.
A vizeletet centrifugálják, Gramm festéssel izolálják a baktérium telepeket.
A 100 000 CFU / ml feletti érték húgyúti fertőzés indikátora.
Mivel a húgyúti fertőzések kórokozói igen ellenállók s gyakran rezisztensek az antibiotikum terápiával szemben, szükséges az antibiogramm elvégzése, mely vizsgálat eredménye megmutatja, hogy az adott esetben, melyik antibiotikum a legjobb választás.
A normál vizelet enyhén savas, pH-értéke 4,8-8. Ha a vizeletben 8,5 vagy 9 pH-értéket találunk, ez a Proteus, a Klebsiella vagy az Ureaplasma jelenlétét jelzi. Ezért a tünetmentes, de magas pH értékű vizeletet ürítő egyéneknél is húgyúti fertőzést diagnosztizálnak.
Húgyúti fertőzés kezelése
A húgyúti fertőzést antibiotikum-terápiával kezelik, mely kezelés az antibiogramm eredményének értelmében módosítható. A rezisztencia miatt kerülendők a penicillin-készítmények, a választandó gyógyszerek a cefalosporinok és a nitrofurantoinok csoportja, és szövődményes esetekben aminoglikozidokat is adnak. A kezelés általában 7 napig tart, ezt megelőzően nem szabad abbahagyni, még akkor sem, ha a tünetek gyorsan alábbhagynak. Mivel a húgyúti fertőzések kezelésében olyan erős antibiotikumokat alkalmaznak, amelyek hátrányosan befolyásolják a bél és a hüvely traktusának mikrobiotáját, ezért a terápia teljes időtartama alatt laktobacillusokon alapuló probiotikus készítményeket kell szedni. Menopauzban lévő nőknél ösztrogént tartalmazó helyi készítmények alkalmazása is ajánlott.
Hogyan lehet megelőzni a húgyúti fertőzést?
A húgyúti fertőzések megelőzésére többféle módszer létezik:
- Igyon elegendő mennyiségű folyadékot, különösen vizet – a több folyadék lehetővé teszi a gyakoribb vizeletürítést, ezáltal a húgyutak tisztítását
- Helyes higiéniai szokások kialakítása – vizeletürítés után a nemi tájék szárazra törölése elölről hátra történő mozdulattal, ami megakadályozza a baktériumok átjutását a végbélnyílásból a húgyúti rendszerbe
- Vizelet ürítés nemi aktus után – a baktériumok kiürítését segíti
- A nemi tájék napi higiéniája, de agresszív szappanok használata nélkül, mert azok irritálhatják a húgycsövet
- Pamut fehérnemű viselése
- Kerülje a fogamzásgátló membránokat és spermicideket
- Laktobacillusokat tartalmazó orális hüvelyi probiotikumok használata – a húgycsőben és a végbélnyílásban akkumulálódnak, és megakadályozzák a kórokozók túlzott szaporodását.
- A laktobacillusok közvetlen antibakteriális hatást fejtenek ki az E. colira és más baktériumokra is, megakadályozva azok növekedését, szaporodását és a húgyutak nyálkahártyájához való kötődésüket.
Dipl Ph Jasna Simičić