Mi a bakteriális vaginosis?
A bakteriális vaginosis (BV) más néven: nem specifikus hüvelygyulladás, olyan hüvelyi fertőzés, amelyet a hüvely nyálkahártyáján természetesen előforduló baktériumok túlszaporodása okoz. Más fertőzésekkel ellentétben a BV-t nem külső okok okozzák, hanem akkor fordul elő, ha a normál hüvelyflóra-mikrobiota összetétele zavart szenved. Ez a leggyakoribb oka a fokozott váladék termelésnek, következményképp a nőgyógyászati rendelők felkerésének is a reproduktív időszakban lévő nők körében.
A tudományos és járványügyi adatok szerint a nők körülbelül 30% -ának bakteriális vaginosisa van.
A terhes nők körülbelül 25% -ában is előfordul. A bakteriális vaginosis előfordulhat tünetekkel vagy anélkül is.
Hogyan alakul ki a bakteriális vaginosis?
Bármely nőnél kialakulhat a bakteriális vaginosis. Ez nem nemi úton terjedő betegség, azonban többnyire a szexuálisan aktív nőknél fordul elő.
A vaginosis kialakulására hajlamosító csoportok:
- Terhes nők
- A nők azon csoportja, akik az IUD-t (spirál) fogamzásgátlót használnak
- A nők azon csoportja, akik gyakran váltogatják szexuális partnerüket
- A nők azon csoportja, akik nem megfelelő tisztálkodási szereket használnak az intim régió mosására
- Hüvelyi dysbiosisban szenvedő nők (laktobacillus hiány)
- A nemi aktus korai kezdete
- Dohányzás
Mi okozza a bakteriális vaginosist?
Ahogyan a a bőrön és a belekben természetesen előfordulnak mikroorganizmusok, úgy minden nő hüvelyében is. Ezt a mikrobaközösséget korábban hüvelyi flórának nevezték, ma pedig hüvelyi mikrobiotának.
A bakteriális vaginosis akkor fordul elő, ha felborul az egyensúly nincs a jó tejsavbaktériumok – Laktobacillusok és betegségeket okozó baktériumok között.
Egyszerűen fogalmazva – a BV akkor fordul elő, amikor a laktobacillusok száma csökken, és megkezdődik más baktériumok túlszaporodása. A bakteriális vaginosis nem fertőző betegség, de a szexuális tevékenység növeli annak előfordulásának kockázatát. Sok esetben a bakteriális vaginosis nem veszélyes, de kellemetlen tüneteket okoz és megzavarja a nők életminőségét. Ha azonban gyakran előfordul, és nem kezelik megfelelőképp, különféle komplikációkhoz vezethet, elsősorban a női meddőségéhez. Az adatok azt mutatják, hogy a BV a sterilitási problémákkal küzdő nők 45% -ában megtalálható, szemben a teherbe esett nők 15% -ával.
Mivel a bakteriális vaginosist nem lehet “megszerezni”, és a hüvelyi mikrobiota egyensúlyhiánya okozza, a férfiak nem betegednek meg. Ugyanezen okból bakteriális vaginosis előfordulhat olyan nőknél is, akik még soha sem voltak szexuális kapcsolatban.
A bakteriális vaginosis leggyakoribb kórokozói
Gardnerella vaginalis
A bakteriális vaginosis egyik leggyakoribb oka a Gardnerella vaginalis baktérium. Ez a baktérium normális esetben egészséges nők hüvelyi nyálkahártyáján él, de túlzott növekedése BV-hez vezet.
Escherichia coli
Escherichia coli könnyen diffundálhat a bélrendszerből az urogenitális traktusba, és BV-t okozhat.
Prevotella
A Prevotella egy gram-negatív baktérium, amely általában a szájüregben, a hüvelyben és a gyomor-bél traktusban él. Ennek a baktériumnak a túlzott szaporodása bakteriális vaginosishoz, valamint más patogén szervezetek növekedéséhez vezet.
Bacteroides
A bakterioidok anaerob, gram-negatív baktériumok, amelyek koraszüléssel okozhatnak.
Fusobacterium
A Fusobacterium a szájüregben lakik, és a parodontitis okozójának tekintik. Ugyanakkor megtalálható a koraszülő anyák magzatvízében és placentájában is.
Eubacterium
Az Eubacterium a hüvely és a gyomor-bél traktus normális lakója. E baktériumok nagyobb száma bakteriális vaginosishoz kapcsolódik.
A bakteriális vaginosis diagnózisa
A pontos diagnózis megszerzéséhez elsősorban nőgyógyászati kivizsgálás, a pácienssel való elbeszélgetés és anamnézis készítése fontos. Ezután hüvelyi és méhnyaki törletmintát vesznek. Ha az elemzés után a hüvelyváladék a IIIa vagy a IIIb csoportba sorolható, akkor bakteriális vaginosisról van szó.
Clue sejtek – mikroszkopikus lelet
Amsel osztályzás és a diagnózis szempontjai:
- Homogén váladék, nincs akut gyulladás jele
- pH-értéke 4,5 felett van
- Pozitív amin teszt
- Pozitív Clu sejtes eredmény
A bakteriális vaginosis tünetei
A bakteriális vaginosis adhat tüneteke, de lehet tünetmentes is. Ha jelen vannak, a BV tünetei a következők:
Hüvelyi váladék
Szürkés, átlátszó és vizes hüvelyváladék.
Kellemetlen szag
Kellemetlen szag (halra emlékeztető), legkifejezettebben a közösülés után vagy a ciklus folyamán.
Hüvelyi irritáció
Időnként hüvelyirritáció jelentkezik.
A tünetmentes bakteriális vaginosis különösen veszélyes, mert tünetek nélkül nincs gyógykezelés se. Ha ezen fertőzés hosszú ideig van jelen, a petevezeték elzáródását, azaz meddőséget vagy koraszülését okozhat. Ezenkívül a bakteriális vaginosis növeli az összes nemi úton terjedő betegség (herpesz, chlamydia, gonorrhoea, HIV vagy HPV) megszerzésének kockázatát.
Hogyan lehet gyógyítani a bakteriális vaginosist?
Az emberi test képessége, s mindig arra törekszik, hogy visszatérjen az egyensúlyi állapotához – homeosztázis. Így képes spontán módon a mikrobiális hüvelyi egyensúly helyreállítására is. Más szóval, a bakteriális vaginosisban szenvedő nők 30% -a spontán módon, kezelés nélkül gyógyul meg.
Más esetekben a választott gyógyszerek mindig antibiotikumok – klindamicin vagy metronidazol. Mindkét gyógyszer alkalmazható helyileg (hüvelyi kúpok formájában) vagy orálisan. Az esetek 90% -ában, egy hét antibiotikum-kezelés után a tünetek alábbhagynak.
Sajnos a nagyon hatékony antibiotikus kezelés után az esetek akár 80% -ában is megjelenik a bakteriális vaginosis. A betegség ezen visszatérése azért következik be, mert még mindig hiányoznak a jó Laktobacillusok, amelyek feladata más baktériumok túlszaporodásának megakadályozása. A Laktobacillusok orális kapszulák formájában történő hozzáadása kitünő segítséget nyújt a hüvelyi egyensúly helyreállításában és a visszatérő bakteriális vaginosis megelőzésében.
Dipl. Ph Jasna Simičić